A MÁV Zrt. esélyegyenlőségi tervének véleményezése.

Megosztom

Szakszervezetünk dr. Homolya Róbertnek a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatójának megküldte az Esélyegyenlőségi Terv K.V.SZ. által javasolt változatát.

A Tervvel kapcsolatos a munkavállalók sorsát javítani szándékozó javaslatainkat korrektúrázott formában csatoltan megküldtük, annak érdekében, hogy a terv konkrétumokat is, ne pedig csak általános – a benne foglaltak teljesítése alól lehetőséget nyújtó kibúvókkal védett – hangzatos kijelentéseket és munkáltatói feladatokat soroló, a szakszervezetek jóváhagyását bíró gyűjtemény legyen.

Egyúttal felhívtuk az Elnök-vezérigazgató szíves figyelmét arra a szembeötlő önellentmondásra, hogy a MÁV Zrt. és leányvállalatai az Esélyegyenlőségi Tervet az esélyegyenlőség jegyében (!) kizárólag a munkáltatóknál kollektív szerződés kötési jogosultsággal rendelkező szakszervezetekkel szándékozik megkötni, „persona non grata”-ként távol tartva a többi képviselettel rendelkező szakszervezetet, köztük a Korrekt Vasutas Szakszervezetet is.

A korábbaikban már kifejtettük, de újra ismételten hangsúlyozzuk, hogy a Munka törvénykönyve a kollektív szerződéskötésre jogosult szakszervezetnek azt az egyetlen plusz jogosultságot biztosítja a csupán képviselettel rendelkező szakszervezetekhez képest, hogy kollektív szerződést köthetnek, illetve kezdeményezhetik a hatályos kollektív szerződés módosítását.

Továbbá a köztulajdonban álló munkáltatóknál – mint a MÁV Zrt. és leányvállalatai – az Mt. 206. §-a nem engedélyezi az eltérést a XIX-XXI. fejezet tekintetében.
(A XXI. fejezet a szakszervezetekről rendelkezik.)

Hangsúlyosan említjük a MÁV Zrt. hatályos Etikai Kódexét, amelyben a MÁV Zrt. az érdekképviseletek vonatkozásában vállalja az egyenlő bánásmód követelményének megtartását.

Ehhez képest megalakulásunk óta folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy a MÁV Zrt. a szerinte kollektív szerződéskötésre jogosult szakszervezetekkel karöltve sorra kötnek jogellenesen és etikátlanul olyan megállapodásokat, amelyek kifejezett célja a K.V.SZ., és a többi – miattunk pórul járt – a MÁV Zrt.-nél képviseletekkel rendelkező szakszervezetek távol tartása.

Néhány elkeserítő példa a közelmúltból:

  • a kollektív szerződés VÉT ülésre vonatkozó rendelkezéseinek módosítása,
  • a CSÉT ülés megalakítása,
  • valamint az Esélyegyenlőségi Terv elfogadásra kínált tervezetének tartalma és az elfogadók körének kiválasztása,

Feltűnően érdekes módon a Korrekt Vasutas Szakszervezet megalakulása előtt egyáltalán nem zavarta a MÁV Zrt. és leányvállalatainak – úgy tűnik – szakszervezetünket túlzóan nem kedvelő menedzsereit, ha a Vasúti Érdekegyeztető Tanács ülésein valamennyi képviselettel rendelkező szakszervezet jelen volt, illetve ha a kollektív szerződés módosítására irányuló tárgyalásokon az annak megkötésére nem jogosult szakszervezetek is részt vettek, és aláírásukkal egyetértésüket fejezhették ki annak tartalmát illetően.

Ugyanis a jogellenes és kétségtelenül etikátlan, szakszervezetünk távoltartását célzó megállapodások megkötésére csak nem sokkal a szakszervezetünk működésének bejelentését követően kerítettek sort.

Az irányunkba tanúsított rendkívüli titkolódzás és feltűnő távolságtartás miatt halvány sejtésünk sincs a velünk szemben megmutatkozó ellenérzés okairól. Ezért arra kértük dr. Homolya Róbert elnök-vezérigazgató urat, hogy szíveskedjen tájékoztatni szervezetünket arról, hogy a tudomása alapján, illetve megítélése szerint mégis miféle megbocsáthatatlan eredendő bűn terheli a Korrekt Vasutas Szakszervezetet, ami miatt a MÁV Zrt. vezetése büntetésül folyamatosan különféle kétségtelenül furmányos hátrányos megkülönböztetéseken töri a fejét, amelyeket rögvest alkalmaz is. Ráadásul még az Esélyegyenlőségi Terv elfogadás során is látványosan az esélyegyenlőtlenséget demonstrálja szakszervezetünkkel szemben!

MÁV Zrt. Esélyegyenlőségi Terv véleményezése.

Szerkesztőségi vélemény.
fotó: felvidek.ma