Távolról végzett munka – Részsiker!

Megosztom

Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, a home office MÁV-Volán csoportnál történő megszüntetése után szakszervezetünk több alkalommal megkereste az Építésügyi és Közlekedési minisztert jelezvén felé, hogy mennyire etikátlan és durván munkavállaló-ellenes intézkedés volt a home office megszüntetése.

Miután a miniszter urat nem sikerült meggyőznünk arról, hogy vonja vissza a home office megszüntetésére vonatkozó utasítását, a 8 év alatti gyermeket nevelő munkavállalók érdekében bírósági eljárást indítottunk, akiket az Mt. különös prioritásként kezel a távmunkavégzésre való jogosultság szempontjából.

A 8 év alatti gyermeket nevelő tagtársunk ügyében indított munkaügyi pernek az lett a vége, hogy a bíróság helyt adott a keresetünknek, azaz ítéletében kimondta, hogy általános indokolással (az ÉKM nem engedélyezi a távmunkát) nem lehet a kisgyermeket nevelő munkavállalók kérelmet elutasítani, azokat egyénileg kell megvizsgálni és indokolni, és a feltételek fennállása esetén pozitívan kell azokat elbírálni.

A szakszervezetünk által képviselt munkaügyi perben született pozitív bírósági döntésnek az a kedvező következménye lett, hogy a MÁV Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese kiadta a „távolról végzett munkáról” szóló rendelkezését, amelynek egyik eleme az, hogy a MÁV Csoportnál a 8 év alatti gyermeket nevelő munkavállalók zöld kártyát kaptak a heti 2 nap távmunkavégzésre.

A rendelkezés másik két pontja a „méltánylást érdemlő élethelyzetben lévő munkavállalók” és a munkaerő-megtartás céljából engedélyezett távolról végzett munkalehetőség szabályai egyáltalán nem méltányosak, egyáltalán nem humánosak, és egyáltalán nem vonzóak. Ezeken a szabályokon mindenféleképpen puhítani kell, és szakszerveztünk célja, hogy ezekben az esetekben is valóban humános és elfogadható megoldások szülessenek.

Arról sem fogunk megfeledkezni, hogy a 8 év alatti gyermeket nevelő munkavállaló  esetében a jogalkotó nem maximálta a távmunkavégzés lehetőségét heti kettő napban.