Róna Péter elismert közgazdász elemzését nézve, alaposan vélelmezhető, hogy a
bérmegállapodás aláírói ismét a vasutas munkavállalók többségének érdekével ellentétes, kedvezőtlen bérmegállapodást kötöttek.
E helyt hagyjuk figyelmen kívül Lázár Jánosnak a „Közlekedési infón” elhangzó kijelentését, miszerint az aláírókkal előre mindenben megállapodtak. A minimálbér idei évre vonatkozó 10-15% emelésének bejelentése után fogalmaztak meg a szakszervezetek vezetői, ezzel egyenlő mértékű bérkövetelést a 2024-es évre. A megállapodást végül mégis három évre kötötték meg annak ellenére, hogy az előző három éves bérmegállapodás eredményeként a vasutasok a keresetük kb. 30 %-át veszítették el vásárlóerőn mérve. A jelenleg érvényben lévő, három évre kötött bérmegállapodás, ugyan tartalmaz elméletileg garanciát az infláció követésére. Ám ez csupán lélektani mentőövként viselkedik, mivel a KSH-nak csakúgy, mint szenteknek azért óhatatlanul csak-csak a maga, egyúttal a kormányzat felé hajlik a keze. Viszont (a követelésünk ellenére) a minimálbér emelés követésére vonatkozó garanciát hát persze, hogy megint „elfelejtették” a bérmegállapodásba beépíteni. Mi lesz ennek a hatása? A KSH alulértékeli az inflációt. Ezért a vasutas bérek három év alatt az a reálértéküket sem lesznek képesek megőrizni (emlékeztetőül három évre vonatkozólag 17% – ban egyeztek meg), míg a minimálbért a kormány 30%-al kívánja megemelni. De a legnagyobb hiba mégis az, hogy az eredeti követelést semmibe véve megint három évre kötöttek bérmegállapodást, kifogva a haragvó szelet a vitorlákból. Így az évente folyamatosan elinflálódó béremelés három év alatt ismét keresetvesztést okoz a vasutasoknak. Nem is értjük, miért tűri ezt a két nagy szakszervezet tagsága? Nem az első eset, hogy a „nagy” szakszervezetek vezetői megtévesztik, becsapják a tagjaikat!
Tették ezt amikor:
- felhatalmazás nélküli Ksz módosításban csorbították a tagjaik pihenőidős jogait (2021)
- vállalhatatlan bérmegállapodással több, mint 30%-os jövedelemvesztést okoztak (2021)
- a megszokottól eltérően a bérmegállapodást a Kollektív Szerződés hatálya alá vonták, ezzel e!eve, ellehenítették a munkavállalók munkaharcának a lehetőségét. (Ugyanis a hatályos KSz megváltoztatása érdekében kezdeményezett kollektív munkaügyi vitát lehet kezdeményezni, azonban a KSz hatálya alatt a kezdeményezett követelés kikényszerítése érdekében tartott sztrájk jogellenesnek minősül.)
- engedték a bértábla megszüntetését. Emiatt a teljes végrehajtó szinten bértorlódás következett be(2020)
- 2024-ben újabb hároméves bérmegállapodást kötöttek, ami a magas infláció hatására a következő évekre is előre vetíti a jövedelemvesztést.
Felmerül a szokásos kérdés, amelyre oly egyszerű válasz. Viszont a gyászos eredmény egyre inkább szembeötlő.
A teljes videó itt megtekinthető:https://www.youtube.com/watch?v=NG8WP5tfNB4
Egy részletesebb elemzés a Magyar Hang műsorában: https://www.youtube.com/watch?v=18-FqWkjdFE
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Privátbankár: akkora a drágulás a hipermarketekben, amire másfél éve nem volt példa
Pihenőidő – az Alapvető Jogok Biztosához fordultunk
Extrém vonatutak…