Miért fontos a részvételed a választáson?

Megosztom

Már lassan a csapból is ez folyik ,de mégis fontos még egy pár szót ejteni a december eleji választásokról, már csak azért is, mert a legutóbbi választás óta sok új kolléga érkezett a MÁV-hoz.

A munkavállalók az üzemi tanácsokon és munkavédelmi képviseleten keresztül érvényesíthetik a jóléti, szociális jogaikat és szakmai érdekeiket.(pl. szociális és temetési vagy rendkívüli segély, munkabér előleg, munkahelyi baleset esetén képviselet stb)

Az idén a munkáltatási rend átalakult, míg eddig aránylag kis létszámú szervezeti egységeken, szakmánként (300 fő) történt a képviselet, az új rendszerben már területenként és valamennyi szakmában (forgalom, pft, biztber, erősáram, távközlés, zöldterület karbantartás stb) közös képviselet lesz. A területek létszáma 2000 és 5000 fős, ami nagyban megnehezíti a képviselet érvényesítését.

A választási rendszer is gyökeresen megváltozott, míg eddig mindenki elé letették a szavazólapot és 90% feletti részvétel valósult meg, ez a most következő választáson online felületen lesz elérhető, ezért az eredményes választás a kollégák aktivitásán múlik. A papír alapú részvétel ugyan elméletileg lehetséges, de gyakorlatilag csak jogi szemfényvesztés a munkáltató részéről. Területenként alig pár helyen, ott is csak egyszer, általában két óra időtartamban lesz biztosítva ennek a lehetősége, de senki nem lesz leváltva,hogy élhessen ezzel a jogával.

A választás akkor érvényes, ha azon a választásra jogosultak több mint fele részt vesz. Tehát a kb. 5500 fős budapesti terület esetében legalább kb. 2750 főnek részt kell vennie a választáson. A választás eredményességét több szabály is meghatározza, ebbe itt nem mennék bele, de a legfontosabb, akkor érvényes egy mandátum, ha a leadott szavazatok 30%-át eléri. Tehát, ha például a budapesti területen legalább a jogosultak fele szavazna, akkor egy jelöltnek  több mint 800 szavazatot kellene megszereznie.

A kollégakkal történő beszélgetések tapasztalata az, hogy míg a régi rendszerben a helyi munkáltató alatt a kollégák ismerték egymást, tudtak mi alapján választani, míg az új jelölési rendszerben az indulók közül csak egy pár név ismerős, a többi jelölt személye ismeretlen. Ezen a helyzeten tovább ront, hogy a nagyobb létszámú szakszervezetek közös listát állítottak, így az indítható 11-15 jelölt helyett csak három-öt jelöltet delegáltak, így helyi induló nélkül a lista érdektelenné vált.

Az üt és mvb választások eddigi tapasztalatai azt mutatták, hogy itt a kollégák az ismerőseikre, közvetlen kollégákra szavaznak szimpátia alapján, a szakszervezeti fegyelem sosem volt érvényesíthető. Főleg úgy, hogy a nagyobb szakszervezetek vezetői az elmúlt évek rossz döntései miatt elveszítették a saját tagságuk bizalmát is.

A részvételi jog gyakorlása mégis fontos, mert az új rendszerben a  képviseleti jog csökkent, fontos hogy ezt a legagilisabb kollégák képviseljék.

Ezért azt kérjük a kollégáktól, Tőled, hogy a helyileg ismert, arra érdemes jelölteken túl a Korrekt Vasutas Szakszervezet jelöltjeit is támogasd és a minél magasabb részvétel elérése érdekében erre ösztönözd a munkatársaidat is!

A KVSz jelöltjeit és hogy miért érdemes minket támogatni alább találjátok!

(A szavazási tudnivalókat a MÁV Hírlevele pontosan leírja)

  • Kovács Attila
  • KVSz tisztségviselő
  • volt üt elnök és KÜT elnök-helyettes