„Januártól a fogvatartottak havi munkadíja nem lehet kevesebb 66 600 forintnál, óradíj alkalmazása esetén pedig 383 forintnál – derült ki a Határozatok Tárából”
Egy váltókezelő tagtársunk hívta fel a figyelmünket a szombaton a híroldalakon körbefutó cikkekre, miszerint 2022-ben a rabok havi munkadíja nem lehetett kevesebb 55 800 forintnál, ami 321 forintos órabért jelentett. Januártól 66 600 forintra, 10 800 forinttal emelik a havi munkadíjat. Ez 20%-os emelésnek felel meg.
A képet árnyalja, hogy ebből még levonásra kerül kb. 20 000 Ft tartási hozzájárulás és 2000 Ft a szabadulás utáni újrakezdéshez, így a fogvatartottaknak legalább 44 ezer forint maradhat egyéb vásárlásaikra.
Természetesen senkit sem szeretnénk ösztönözni az ilyen életmódra, de felettéb elgondolkodtató a kolléga kísérő szövege: „Sokan örülnének, ha a rezsi és a kaja árát levonva, ennyi maradhatna a zsebükben!”
A vasutasság minimálbéren és garantált bérminimumon foglalkoztatott munkavállalói 16 illetve 14 %-os emelésnek örvendhetnek, míg azok a szerencsések akik a munkakörűk okán ettől magasabb bérezésben részesülnek, január 1-től 5%-os emelés beosztásán törhetik a fejüket. A bevezetett árstop rendszernek lenne a feladata az árak nyomottan tartása, de ez csak hiányt generált az árstoppos termékeknél, viszont a szabadáras helyettesítő termékek árát feltornázta.
Ennek tudatában december 12.-én a szakszervezetek aláírásukkal elfogadták 2023-ra vonatkozóan az 5%-os alapbér emelést.
A munkabérünk elértéktelenedése oda vezet, hogy a rezsidíjak és az élelmiszerek megvásárlása után irigyelnünk kell a büntetés-végrehajtásban munkát végzőket?
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Tájékoztatásul a MÁV Zrt. KÜT novemberi Hírlevele
G7.hu: Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség
Üzemi tanács és munkavédelmi képviselő választás a MÁV Zrt.-nél