Csavarhúzóval lábon szúrt és felpofozott buszsofőr, sörrel leöntött jegyvizsgáló – egyre több MÁV-os, volános dolgozót bántalmaznak

Megosztom

Az utóbbi két évben meredeken emelkedett a bántalmazások száma a vasúttársaság közfeladatot ellátó munkatársaival szemben. 2023-ban 78 alkalommal szenvedtek el erőszakos támadást jegyvizsgálók, míg 2024. december közepéig száz eset történt: 59 tettlegesség, 39 tettleges becsületsértés, két esetben nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett egy munkatárs, egyet pedig életveszélyesen megfenyegettek – közölte a MÁV Zrt. kommunikációs igazgatósága.

A szóbeli fenyegetéseken túl többször előfordult, hogy leköpték vagy megdobálták, de volt példa arra is, hogy sörrel leöntötték a munkáját végző jegyvizsgálót, de az agresszív utasok gyakran nem állnak meg a verbális erőszaknál, hanem lökdösik, megütik, megrúgják vagy akár késsel sebesítik meg a jegyvizsgálót. A járatokon egy esetben utastársukat bántalmazta egy jegy nélküli agresszív utas, és

262 lopást is regisztrált a vasúttársaság.

Idén támadás érte a MÁV-HÉV egyik járművezetőjét, egy utas a vállán megütötte. A legtöbb atrocitás a H8/H9-es vonalon történt, ezért ezen a vonalon jelentősen megnövelték a rendészek létszámát. A biztonság növelése érdekében számos állomásra és megállóhelyre térfigyelő kamerákat telepítettek, emellett testkamerákat szereztek be a HÉV-rendészek számára. A gödöllői vonalon és környékén uralkodó állapotokkal cikkben és videóban is foglalkoztunk az idén.

A Volánbusz dolgozói az idén 224 alkalommal kényszerültek rendőri segítséget kérni munkájuk végzése során. Ebből 116 esetben kifejezetten autóbusz-vezetők elleni szóbeli atrocitás vagy fizikai támadás miatt kellett a hatósághoz fordulniuk, és nyolc esetben meg is sérültek a közfeladatot ellátó munkatársak, további három esetben pedig az állomásokon szolgálatot teljesítő biztonsági őrök is. Csak decemberben 13 alkalommal inzultálták az autóbusz-vezetőket, további hét esetben pedig egyéb okok – például egymással összeverekedő utasok – miatt vált szükségessé a rendőri beavatkozás.

Karácsony előtt pár nappal egy utas azt sérelmezte, hogy az autóbusz-vezető lassan vezet, és emiatt lekéste a csatlakozást. Leszálláskor verbálisan bántalmazta és négyszer arcon ütötte a forgalmi viszonyoknak megfelelően közlekedő járművezetőt.

Novemberben egy nő vette zokon az autóbusz-vezető felszólítását arra vonatkozóan, hogy hagyja abba a szemetelést, és társával együtt tettlegesen torolta meg a figyelmeztetést. Augusztusban egy utas sérelmezte a járművezető intézkedését, ezért ülőhelyéről felállva fenyegetőzött, leköpte és több alkalommal megütötte, illetve ököllel arcon ütötte a buszsofőrt. Emlékezetes az a nagy sajtónyilvánosságot kiváltó júniusi eset is, amelynek során egy 70 éves férfi csavarhúzóval szúrta lábon az autóbusz-vezetőt.

Legtöbbször az utazási jogosultságok ellenőrzésekor alakulnak ki konfliktusok, amikor az utazni szándékozó személynek nincs menetjegye vagy nem a megfelelő menetjeggyel rendelkezik, és azt a helyszínen sem kívánja megvásárolni. Sokszor különösebb indok sem kell hozzá, többen ok nélkül, vagy ittasan, tudatmódosító szerek által befolyásolt állapotban zaklatják a járművezetőket és akár a többi utast is.

A jegyvizsgálók, az autóbusz-vezetők, a mozdonyvezetők, a HÉV járművezetők és a rendészek is közfeladatot ellátó személyek, tettleges bántalmazásuk bűncselekménynek számít, az elkövető súlyos büntetésre számíthat, tette szabadságvesztést is vonhat maga után – nyomatékosították.

Eredet:https://24.hu/belfold/2024/12/29/mav-volan-eroszak-kozfeladatot-ellato/