A jövedelemcsökkenést tovább görgető „béremelés”

Megosztom

Tekintsük át az idei béremelés okozta változásokat.
Az egyösszegű emelésekkel az alacsonyabban keresők jobban járnak, mint a magasabb jövedelemmel rendelkezők. Azonban az az elfogadható színvonalú megélhetés továbbra sem teszi lehetővé.
Ráadásul az elmúlt évek színlelt érdekképviseletének az eredményeként a legalacsonyabb és a magasabb munkakörökben foglalkoztatottak bére összecsúszott. A munkáltató a szakszervezetek vezetésével összejátszva megváltoztatta a bérpolitikáját. A szakszervezetek vezetői nem emelték fel a hangjukat, hanem személyes érdekeiket előtérbe helyezve, a tagságuk tájékoztatása nélkül elfogadták.
De hogy is néz ki ez valójában?
A 2017-es Bértáblában még jelentősen különböznek az egyes munkakörökhöz tartozó fizetési osztályok és a szolgálati idő elismerése is megjelent az alapbérben:

Mint látható a 6. MMK a minimálbérrel a 9. MMK a garantált bérminimummal indul és az magasabb munkakör és a szolgálati idő is el van ismerve az alapbérben.
Ugyanez az elv még megtalálható a 2018-as Bértáblában is:


De 2019-ben valami történt. A 2017-2019 időszakra megkötött bérmegállapodás (három évre 30% (13-12-5) utolsó évére csak 5% maradt, míg ebben az évben a minimálbér mértéke 8%-kal emelkedett. Emiatt a 2019-es bértáblában egy érdekes folyamat indult el. A minimálbér és a garantált bérminimum elkezdett felcsúszni a magasabb MMK-k oszlopaiba és a szolgálati idő elismerésének a soraiba:
A 2020-as év nem hozott lényegesebb változást a minimálbér és a vasutas bérek szinte azonos mértékben (8%) emelkedtek:


A 2020-as év végén a szakszervezetek közösen határozták meg a követeléseiket/elvárásaikat melyek a 2021-es évre, ezek a szakszervezetek oldalain megtalálhatóak:
https://www.vdszsz.hu/8279-ber2021-a-bertargyalasok-mielobbi-megkezdeset.html
Ez a követelés teljesen korrekt volt, megjelent benne az elvárható munkavállalói érdek. Egy fontos mondatra hívnám fel a figyelmet, amit jegyezzünk meg, mert még fontos lesz:
„Amennyiben a minimálbér, illetve a garantált bérminimum éves emelésének mértéke a fenti általános szabályokban foglalt éves alapbér-emelési értékeket meghaladja, úgy az alapbéremelés mértékét azzal megegyezően kell megállapítani.”
Ezután egykedvűen teltek a hetek, hónapok, míg május 18-án a munkáltató 0%-os ajánlatot tett, ezt az eddigi követeléseket elfeledve végül 2021.06.25-én elfogadtak egy három évre szóló megállapodás keretében, mely aláíráskor már nem tartalmazta a fentebb idézett mondatot. Ez azért is érdekes, mert a VSZ részéről aláíró Meleg János szerint nem láthatták előre a bekövetkező inflációt. Tehát amit decemberben egy éves megállapodásban is fontosnak tartottak, már a hároméves megállapodás megkötésekor már „elfelejtettek”. Ez azért elég hihetetlenül hangzik, valószínűbb inkább, hogy a saját egzisztenciájukat biztosító munkáltatói jóindulat elveszítésének a félelme okán ejtették a munkavállalói érdek képviseletét.

De maradjunk a bértábláknál. A nyáron megkötött megállapodás nem változtatott a bérezésen, így erre az évre nem készült bértábla.
A hároméves megállapodás első éve 0, a második éve 10%-os , de minimum 40 000Ft-os béremelést tartalmazott. Erre az évre már készült táblázat, ami túlzás lenne bértáblának nevezni, mert egyetlen egy oszlopból áll:


Valami nagyon megváltozott. Mit látunk a képen? Eltűntek a szolgálati időkre vonatkozó sorok a visszavételi bérre vonatkozó adatik, a sávmaximumok, minden, ami egy esetleges életpálya modell működéséhez szükséges lenne. Miért fontosak ezek, hisz a bére mindenkinek annyi, amennyi? Azért, mert jogod már csak a legkisebb adható bérekhez van, a szolgálati időd elismerése egy esetleges magasabb munkakörbe kerüléskor a semmibe vész. Ha képezed magad és elvállalsz esetleg egy átképző tanfolyamot, hogy magasabb munkakört láthass el, azzal szembesülsz, hogy nem tudhatod, hogy ezért mennyi fizetés járhat neked. Ez a munkáltatónak is segítség volt, mert a táblázatból ki lehetett olvasni, hogy mennyi bér JÁR az adott munkakör ellátásához.
Az időközben sziámi ikrekké átalakult Halasi Zoltán és Meleg János elnökök felelőssége megkérdőjelezhetetlen, hiszen a munkáltató akaratát teljesítő beleegyezésük a jövőbeni keresetedet annulálta le!

A 2023-as évre nem tértek el az eredetileg elfogadott 5%-tól, kiegészítve a „de minimum 53000Ft-al”. Ennek a hatása a bértáblára itt látható:

Úgy véljük, ezt nem kell magyarázni.

De lássuk, mi történt volna, ha az inflációs és a minimálbér emelésre vonatkozó garanciákat nem „felejtik” el megállapodásba foglalni. Az egyszerűbb számítás kedvéért, csak a tíz éves szolgálati időkre vonatkozó sorokat számoltuk újra. A kiindulási alapnak a 2020-as bértáblát vettük alapul, ennek negatív hatásával a legalsó szinteken lévő bértorlódással együtt:
A 2021- es évre csak a minimálbér és garantált bérminimum került átvezetésre, mivel erre az évre nem készült a 0%-os emelésre új bértábla:
A 2022-es év csendben egy új szemlélet kezdete. A munkáltató a bértáblát már nem táblázatnak szánj, csak az adható legkisebb béreket határozza meg. A szolgálati idő elismerése, visszavételi bér sávminimum, sávmaximum fogalmai eltűnnek a süllyesztőben:

A baloldalon a KVSZ számításai alapján készült, a jobb oldalon a MÁV „Bértáblája”

A táblázat tanúsága a szolgálati idő elismerésének a megszüntetése. A több évtizede itt dolgozókat tetemes összeggel rövidíti meg a munkáltató a „lojalitása” elismeréseként.
A 2023-as év már nem hoz csodákat. Kijelenthető, hogy megszűnt a magasabb munkakörökhöz szükséges ismeretek megszerzésének, a magasabb munkakörrel járó nagyobb felelősség és a szolgálati idő elismerése.
A baloldalon a KVSZ számításai alapján készült, a jobb oldalon a MÁV „Bértáblája”

Játszunk egy kicsit a számokkal. Hogyan nézne ki a bértábla, ha az infláció és a minimálbér emelésére vonatkozó garanciák bekerültek volna a megállapodásba? Mivel az idei év inflációs adatai csak az év végére derülnek ki, ezért két táblázatot készítettünk melyek adatai a 2020-2022 évek inflációs értékeit veszik figyelembe, de a 2023-as évre két számítást végeztünk. Az első az optimista, mivel a kormány 2023 év végére egy számjegyű inflációt kíván elérni, éves szinten 15%-os értéket vesz alapul.
A következő a pesszimista, mely az év eleji 25%-os infláció alapján készült:

szerző: KVSZ
fotó: Internet